צור קשר

רוצה לרכוש דירה?

עורך-דין מקרקעין ושמאי מקרקעין

  חישוב היטל השבחה

  בעידן שבו מחירי הנדל"ן גבוהים, ולמעשה גבוהים מאוד ברוב חלקי הארץ וגם בחיפה ובסביבתה, חישוב היטל השבחה הוא סוגיה רגישה. חישוב לא נכון מוביל לדרישת תשלום מופרזת מבעלי נכס שתוכנית מסוימת משביחה אותו, כך שלא רק שהם לא יצאו נשכרים מהתוכנית אלא אף עלולים להפסיד כסף. בהתאם בכל מקרה שבו מתקבלת דרישה לתשלום היטל השבחה (או ליתר דיוק שומה, שכן התשלום בפועל מתבצע במועד מאוחר יותר), מומלץ לפנות לאיש מקצוע רלוונטי כדי לקבל חוות דעת אובייקטיבי לגבי גובה ההיטל. עו"ד עומר מרגלית הוא גם עורך דין מומחה למקרקעין וגם שמאי מקרקעין, ובהתאם כתובה מתאימה לפנות אליה במקרים אלה.

  איך מתבצע חישוב היטל השבחה?

  * מועד – החישוב של היטל ההשבחה מתבצע במועד שבו אושרה התוכנית שמשביחה את הנכס, ולא במועד המכירה. בהתאם המחירים הרלוונטיים הם אלה של מועד אישור התוכנית.

  * שיעור ההיטל – שיעור היטל ההשבחה קבוע: 50%. ישנו חריג אחד לכלל זה – בקרקע המשמשת למגורים וכשמקור ההשבחה הוא תמ"א 38, מוטל היטל השבחה של 5% בלבד.

  * עריכת השומה – הרשות המקומית היא זו שעורכת את השומה, כלומר מעריכה מהי התוספת לערך הנכס כתוצאה מאישור התוכנית. לבעלי הזכויות בנכס ישנה האפשרות להיעזר בשמאי מקרקעין מטעמים ולהציג שומה נגדית (במסגרת הליך הגשת השגה להיטל השבחה).

  * קיזוזים – זכות נוספת של בעלי הנכס היא לקזז משיעור העלייה בערכו הוצאות שונות: למשל שיפוץ שנעשה בנכס, תשלומים בגין מימוש זכויות הבנייה ועוד.

  שירות קשוב והתייחסות מלאה לכל פרט ופרט

  חישוב היטל השבחה הוא גם משימה טכנית שמחייבת התייחסות מלאה לכל פרט רלוונטי, וגם משימה בעלת אופי משפטי בשל הצורך להתנהל מול הרשות המקומית. במשרד עו"ד עומר מרגלית הצטבר ניסיון רב בכל הנוגע לטיפול במקרים אלה, וכאמור עו"ד עומר מרגלית הוא גם שמאי – כך שכל הפעולות הדרושות לצורך הפחתת היטל השבחה מתבצעות במקום אחד. מאפיינים נוספים של השירות הם זמינות מרבית, יושרה מוחלטת (כך שהשירות מוצע רק כשיש היתכנות אמיתית לחיסכון כספי) ומענה סבלני לכל שאלה ושאלה.