צור קשר

רוצה לרכוש דירה?

עורך-דין מקרקעין ושמאי מקרקעין

  פטור מהיטל השבחה

  היטל השבחה הוא תשלום שגובה הרשות המקומית במקרים שבהם ערכו של נכס עולה בעקבות החלטת ועדה לתכנון ובנייה. בפרט מוטל היטל זה כשניתנות זכויות בנייה נוספות לנכס או כשניתן אישור לשימוש חורג או להקלה. שיעור היטל ההשבחה הוא 50%, כך שהסכום עצמו עשוי להיות גבוה מאוד. קיימות נסיבות מסוימות שבהן בעלי הנכס לא יידרשו לשלם לרשות המקומית היטל השבחה או יידרשו לשלם היטל מופחת, וכדי לממש את הזכות מומלץ להיעזר בעו"ד מקרקעין מיומן. תחום היטל ההשבחה היא אחד מתחומי המומחיות של משרד עו"ד עומר מרגלית – משרד בוטיק שמתמקד אך ורק בנושאי מקרקעין.

  באילו מקרים ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה?

  * בניית ממ"ד – בשטח המינימלי האפשרי למרחב המוגן (9 מטרים רבועים נטו וכן קירות).

  * הרחבת דירה למגורים – כשהשטח הכולל לא עולה על 140 מטרים רבועים. תנאי נוסף הוא המשך מגורים בנכס במשך 4 שנים לפחות.

  * נגישות – כשהבנייה הנוספת מתבצעת על-מנת להנגיש דירה כך שמי שחי בה יוכל להתנהל בנוחות ובבטחה למרות מוגבלות פיזית.

  * נכס במצב פיזי גרוע – במקרה כזה החוק מאפשר לרשות המקומית לפטור את הבעלים מתשלום היטל השבחה, באופן מלא או חלקי, אם ניתן היתר שימוש חורג או נקבעו הקלות לנוכח המצב הפיזי.

  * אזור שמוגדר כאזור שיקום – בהתאם לרשימה שעורך ומעדכן משרד הבינוי והשיכון.

  * תוכנית ישנה – כשהתב"ע שקדמה להשבחה נכנסה לתוקף עוד לפני שנת 1950. תנאי נוסף הוא בעלות על הקרקע או הדירה במשך 10 שנים או יותר.

  * מוסד ציבורי שלא פועל למטרת רווח – לדוגמה, מוסדות בתחום החינוך, התרבות, המדע, הצדקה, הדת, הבריאות, הספורט ועוד.

  חיסכון כספי משמעותי

  על-מנת לממש את האופציה של פטור מהיטל השבחה, שכאמור לא ניתנת בהכרח באופן אוטומטי, מומלץ להיעזר באיש מקצוע מתאים. עומר מרגלית הוא גם עורך דין מומחה לנדלן וגם שמאי מקרקעין, ובנוסף צבר ניסיון רב בהתנהלות מול ועדות מקומיות לתכנון ובנייה, ובפרט בהגשת בקשות לפטור והשגות על היטלי השבחה. משרד עו"ד עומר מרגלית מתנהל בזמינות רבה, תוך הקפדה על יחס אישי לכל לקוח ולקוחה ומחויבות לשירות הטוב ביותר האפשרי – בדרך לחיסכון כספי משמעותי.

  פטור היטל השבחה

  כשערכו של נכס עולה כתוצאה מהחלטה של ועדה מקומית לתכנון ובנייה, הרשות המקומית דורשת מבעלי הזכויות בנכס תשלום עבור אותה עליית ערך – היטל השבחה. שיעור ההיטל, פרט למקרים חריגים, הוא 50%, וברמת המחירים המאפיינת כיום את שוק הנדל"ן בכל רחבי הארץ התוצאה היא סכום גבוה מאוד. אמנם התשלום מתבצע רק כשממומשות הזכויות הנוספות בנכס או כשהוא נמכר, אבל גם כך כדאי כמובן לבחון את האפשרות להפחית את גובה ההיטל או אפילו לבטל אותו. פטור היטל השבחה הוא אחד מתחומי המומחיות של משרד עו"ד עומר מרגלית, שבאופן כללי עוסק רק במקרקעין ובהתאם רכש בקיאות מקצועית מעמיקה במיוחד לגבי הסוגיות הרלוונטיות בעולם הנדל"ן, לרבות היטלי השבחה.

  פטור היטל השבחה – מה חשוב לדעת?

  * שטח הדירה – בעל דירת מגורים שמבקש להרחיב את השטח שלה זכאי לקבל פטור מהיטל השבחה עד לשטח של 140 מ"ר. אם ההרחבה כוללת הקמת ממ"ד, לראשונה, שטח הממ"ד לא יייכלל בחישוב – כך שאם למשל שטחו הוא 9 מ"ר, הפטור מההיטל הוא עד לשטח של 149 מ"ר. על השטח שמעבר לתקרת הפטור ישולם היטל השבחה בהתאם לכללים הרגילים. חשוב להדגיש כי הפטור מותנה במגורים בנכס במשך 4 שנים לפחות (של בעל הדירה או של קרוב משפחה שלו).

  * לוקיישן – פטור מתשלום היטל השבחה ניתן גם על נכסים בשכונות המוגדרות כשכונות שיקום ובאזורים ספציפיים (בהתאם לחוק פינוי ובינוי באזורי שיקום).

  * מטרה – מטרת ההשבחה עשויה להוות אף היא עילה לקבלת פטור. בפרט זה המצב כשמדובר על הנגשת ירת מגורים.

  עו"ד מקרקעין שהוא גם שמאי מקרקעין

  משרד עו"ד עומר מרגלית הינו משרד בוטיק שפועל בתחום אחד בלבד: מקרקעין. בנוסף, עו"ד עומר מרגלית הוא גם שמאי מקרקעין – ובהתאם השירות בנושא פטור היטל השבחה מבוסס על ידע מקצועי נרחב, הן בהיבט המשפטי והן לגבי עריכת שומות מקרקעין בעקבות השבחה. השירות ניתן גם מתוך תחושת שליחות וביושרה מוחלטת, כך שהמלצה לפעולה תינתן רק כשיש היתכנות אמיתית לקבלת פטור.